Головна | Реєстрація | Вхід | RSSВівторок, 18.12.2018, 16:39

Сайт Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8

Меню сайту
МОН України
УЦОЯО
Освіта в Україні
Форма входу
Відвідувачі
Locations of visitors to this page
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаво знати...
Цей сайт засновано у 2010 році
Інформер сайту
Головна » 2018 » Листопад » 12 » 15 листопада - день відмови від куріння
12:08
15 листопада - день відмови від куріння

КУРІННЯ

  Трохи історії

   Історія вживання тютюну розпочалася в Європі наприкінці ХV століття після повернення з Америки учасників другої експедиції Колумба (1496 р.). Насіння цієї рослини, яку індіанці називали “кохоба”, привіз іспанський чернець Роман Пано. Спочатку тютюн вирощували в Іспанії як декоративну рослину. Вперше звичай палити тютюн описав де Ов’єдо : “Індіанці, які живуть на острові Гіспаньола, мають дуже шкідливий звичай. Вони вдихають через ніс дим, що утворюється від спалювання трави. Звичай цей вони називають “табако”...”.

   Спершу тютюн у Європі поширювався як лікувальний засіб. Про нього навіть писали у підручнику медицини (1625р.): “...це зілля очищає піднебіння й голову,  послабляє біль і втому, заспокоює зубні страждання...”. Негативна дія тютюну була ще мало відома.

   Посольська трава, як тоді називався тютюн, дуже швидко стала знана у Європі завдяки дипломату Ж. Ніко (звідси назва основної діючої речовини тютюну – “нікотин”). У 1560 році Ніко привіз тютюн французькій королеві Катерині Медичі, яка вживала його, як засіб від мігрені.

 Спочатку тютюн нюхали, а потім почали курити. Незважаючи на те, що тютюн вважався “модною травою”, у більшості країн Європи (наприклад, в Англії) американську рослину сприйняли негативно. В Англії вже в XVI-XVII століттях курити тютюн було заборонено.

  Лише через 10 років шкідливість тютюну почали розуміти у Франції. У 1680 році король Людовік ХІІІ заборонив вільний його продаж.

 Католицька церква також була проти вживання тютюну. У 1624 році папа Уран VIII у спеціальній буллі вказував: “Духовні особи нюхають табаку перед вівтарем і частим чханням порушують благоговіння в церкві”. У 1692 р. в Сант – Яго були живцем замуровані в стіну п’ятеро ченців, які палили сигарети біля церкви, замість того, щоб бути присутніми на вечірній службі.

 До Русі “богопротивне зілля” було завезене в XVI столітті іноземними купцями. Влада відразу заборонила тютюн, вважаючи вживання його ознакою розбещення, засобом, нищівним для здоров’я людини. Під загрозою смертної кари російський цар Михайло Романов вимагав у своєму указі,”... щоб ніде тютюн у себе не тримали і не пили (тобто не вживали), і тютюном не торгували...”.

 Крім того, куріння часто ставало причиною численних пожеж. У 1694 р. цар Олексій Михайлович наказував:”... кожного, у кого буде знайдено тютюн, катувати і бити нагаєм доти, доки не зізнається, звідки тютюн дістав... Провинним купцям – відрізати носи, пороти ніздрі і висилати у віддалені місця”. Проте цар  Петро І, який за час свого перебування  в Західній Європі призвичаївся до куріння, скасував заборону спеціальним указом від 1697 року, одночасно оподаткувавши продаж тютюну на користь держави.

 Тепер на земній кулі посіви тютюну (однорічної рослини Nicotiana tabacum з родини пасльонових) займають мільйони гектарів, на жаль, здебільшого найкращих земель. Існує величезна тютюнова індустрія, яка об’єднує вирощування тютюну, обробку його та випуск сигарет та сигар для мільйонів чоловіків та жінок. Треба, щоб кожен спитав себе - чи варто вживати це “диво з XV століття”, руйнуючи власний організм?

Перед вибором

Кожного року у світі мільйони людей отримують різні захворювання через куріння. Та незважаючи на це, одночасно інші мільйони людей на Землі починають курити. Ми, так само, як і вони, особливо не задумуємося над тим, як підкоряємося поганим звичкам, і як ці звички впливають на стан нашого здоров’я.

 

 • Чому ми починаємо курити?
 • Чи варто було спробувати?
 • Яка користь від курління?
 • Які наслідки куріння?
 • Як не почати курити?
 • Як кинути курити?

Всі ці питання часто виникають перед нами, І не завжди ми знаходимо на них відповіді.

Багато юнаків та дівчат говорять, що куріння:

 • розслаблює
 • розважає, коли нудьга
 • рятує від зайвої ваги
 • об’єднує з друзями
 • подобається
 • дозволяє відчувати себе більш дорослими
 • надає можливість відчувати себе самостійними
 • це шикарно
 • сприяє неформальному спілкуванню
 • зближає людей
 • це просто звичка.

Вчені проаналізували ці відповіді і спробували згрупувати мотиви, що спонукають юнаків та дівчат почати палити:

По-перше – це імітація манер якоїсь компанії, в яку юнак чи дівчина хоче бути прийнятим, стати “своїм”.

По-друге – це уподібнення людині, яка подобається, бажання бути схожим на неї, мати однакову поведінку та інтереси.

По-третє – це пов’язано з прагненням бути дорослим.

Дивлячись на поведінку дорослих, які палять, деякі підлітки сприймають куріння як ознаку дорослості. Є випадки, коли куріння настільки входить в побут родини, що не постає питання – палити чи не палити. Проблема лише в тому, коли почати.

Для багатьох підлітків куріння є засобом самоствердження, прагненням засвоїти “модні” манери, необхідним, щоб переконати оточення в своїй незвичайності та сучасності.

Серед інших мотивів – бажання все в житті спробувати. Люди не замислюються над тим, чим можуть закінчитися ці спроби.

За будь-яких мотивів куріння призводить до формування залежності.

Бути дорослим, самостійним, цікавим – бажання кожного з нас. Бути особистістю – це насамперед, бути вільним, мати власну точку зору, а отже, керувати своїми звичками, а не підкорятись їм.

Залежність формується непомітно

(Етапи куріння)

  Запитайте своїх однолітків чи друзів, які курять, про перше знайомство з тютюном. І в більшості випадків Ви почуєте наступне: “Перше, що я відчув, це як забило подих. Закашлявся, голова пішла обертом, сльози потекли з очей. Пам’ятаю, що почав блювати. Ледве відійшов від цього кошмару...”

   Багатьом ця ситуація знайома, чи не так? Але у кожної людини досвід першого знайомства з тютюном свій, тобто відчуття можуть бути дуже різними. При першій спробі закурити можливі: кашель, спазми в горлі, головний біль, загальне збудження або гальмування, нудота, блювання і, навіть, втрата свідомості. Ступінь прояву цих ознак (симптомів) залежить від особливостей конкретного організму. Але якщо з перших спроб неприємні прояви навіть відсутні – це не означає, що організм взагалі не чутливий до шкідливої дії тютюну.

  Ми охарактеризували перший етап – “знайомство” людини з тютюном.

  Якщо не зробити вірних висновків з початкового досвіду, “знайомство” переходить у звичку. Настає другий етап, визначальна ознака якого – отруйна (токсична) дія нікотину. Людина відчуває приємно збуджуючу дію тютюну і не зауважує шкідливих змін в організмі. Формується, так звана, психічна залежність: коли у курця закінчились сигарети, і він не палив деякий час, то з’являється нервозність, людина шукає будь-яку можливість закурити. Звичка до куріння підпорядковує собі все життя. Вже не помічаєш, як виймаєш сигарету з пачки, викурюєш її, береш наступну, і все повторюється.

  Коли без сигарети відчуваєш себе роздратованим, “розбитим”, настає третій етап куріння. Поступово приходить усвідомлення того, що куріння приносить не лише задоволення, а й шкоду та створює різні незручності. Без цигарки вже важко зосередитись, під час роботи куріння стає безперервним. Водночас знижується легкість заучування, точність обчислювальних операцій, обсяг пам’яті.

  На четвертому етапі у багатьох курців куріння викликає погіршення стану здоров’я: з’являється слабкість, болі в грудях, кашель, задишка, утруднене дихання. Курця зі стажем легко впізнати за помітним огрубінням шкіри і зморшками на обличчі, нездоровим виглядом волосся, жовтими пальцями. Ще й одяг має неприємний запах диму. “Приваблива” картина, чи не так?

   Приблизно 90% курців вважають куріння шкідливим для себе, і тільки дві третіх з них роблять спроби кинути курити. Але позбутися тютюнової залежності надто важко.

 Тоді приходить думка, а чи варто було починати?

  Уяви собі, якщо курець викурює пачку сигарет за день, то до його легень за рік потрапляє 1 літр осадженої смоли.

  Смола – це в’язка речовина чорного кольору, аналог гудрону, що використовується для виготовлення асфальту.

А якщо я не курю?

(Пасивне куріння)

Тютюновий дим шкідливий і для організму людини, яка не курить.

Чи не помічали ви, що в кімнаті, де багато курять, ви кашляєте більше? Це результат “пасивного” або “ненавмисного” куріння. З’ясовано, що пасивне куріння зумовлює захворювання дихальної системи у некурців. Таким чином курець завдає шкоди не лише своєму здоров’ю, а й здоров’ю людей, що його оточують.

Підраховано, що перебування протягом години в накуреному приміщенні рівнозначне “викурюванню” 4 сигарет. Причому люди, які не курять, мимоволі опиняються в групі ризику, стають пасивними курцями.

Куріння забруднює навколишнє середовище.

У тютюновому димі, котрий попадає в повітря, крім нікотину, міститься велика кількість інших хімічних речовин (бензопірен, синильна кислота, формальдегід, аміак та ін., які у вигляді осаджених смол нагромаджуються у легенях людини). Вони подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, а при тривалому впливі виступають канцерогенами (тобто спричиняють розвиток злоякісних пухлин).

Проблеми, пов’язані з курінням, стосуються кожного, навіть якщо ти не палиш. Зрозуміло, що допомагаючи іншим кинути палити, ти дбаєш, в першу чергу, про своє здоров’я.

Тютюн здоров’ю не товариш!

(Фізіологія та наслідки куріння)

Нікотин – це жовтувата речовина, розчинна у воді й жирах, яка добре всмоктується слизовими оболонками і, навіть, неушкодженою шкірою. Дуже токсичний для людини. Під впливом нікотину збуджується дихальний центр (при великих дозах – настає його параліч). Коли нікотин потрапляє в кров, навантаження на серце збільшується. Кількість серцевих скорочень на добу у курця на 15-20 тисяч більше ніж у людини, яка не палить. Це означає, що серце додатково перекачує 1,5 тонни крові за день, що призводить до скорочення життєдіяльності серця. 

Давайте з’ясуємо, чому шкідливе куріння.

Об’єктивно це, по-перше, зумовлено дією на організм людини нікотину, а по-друге, впливом тютюнового диму. Відомо, що куріння шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Встановлено, що у юнаків та дівчат, які курять, об’єм грудної клітки і розвиток легенів відстають від середньої норми на 25%, і з часом грудна клітка набуває впалого вигляду. Курці-підлітки частіше страждають і на простудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем – так званий бронхіт курця.

При курінні негативні зміни відбуваються також у статевій сфері. Сексопатологи спостерігають у курців зменшення в крові чоловічого статевого гормону – тестостерону, що знижує ймовірність запліднення, часто призводить до імпотенції. Крім того, слабшають м’язи, значно погіршується зовнішній вигляд юнаків.

Дівчата теж страждають від впливу тютюну. Організм жінки, яка курить, старіє значно швидше, в дівчат, які курять, виникають різноманітні порушення менструального циклу, що може спричинити навіть безпліддя. Так, у жінок, які курять, вагітність частіше проходить з ускладненнями, нерідко спостерігається внутрішньоутробна загибель плода і викидні. Значно збільшується смертність новонароджених. Слід також зауважити, що куріння під час годування груддю погіршує якість молока і зменшує його кількість. У дітей, матері яких курять, частіше розвивається малокрів’я, відбувається затримка фізичного і психічного розвитку.

У молодих курців частіше виникають запалення, переродження і спазми внутрішньої оболонки судин нижніх кінцівок (ендартеріїт). Такі порушення кровообігу у курців можуть призвести до ампутації ніг.

А тепер згрупуємо відомі негативні наслідки куріння.

Негативні короткострокові (виникають впродовж кількох хвилин, після першої затяжки):

Це тільки деякі поради. Можна скласти свій план та дотримуватись його. Значно легше це зробити, якщо ти вирішив кинути курити разом зі своїм другом або коханою дівчиною. Тоді взаємна підтримка та контроль значно допоможуть тобі.

Вибір за тобою!

 

 

Переглядів: 16 | Додав: Angels | Рейтинг: 0.0/0
Пошук на сайті
Гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія
Конт. дані школи

88009, м. Ужгород, Закарпатська область, вул. Ак. Корольова 4, тел. (0312) 662920, email:uzhoctavaschool@gmail.com

Календар
«  Листопад 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Найближчі свята
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні ресурси
каталог сайтів
Освітній портал
Каталог MyList.com.ua
Украинский портАл
Погода на сьогодні

Copyright Кабінет_46 © 2018
Використовуються технології uCoz