Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 15.11.2019, 04:15

Сайт Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8

Меню сайту
МОН України
УЦОЯО
Освіта в Україні
Форма входу
Відвідувачі
Locations of visitors to this page
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаво знати...
Цей сайт засновано у 2010 році
Інформер сайту

Статті до ювілеїв школи

  

 

Стаття до 60-річчя школи

Йшов 1956 рік. Першого вересня в Ужгороді була відкрита неповна середня школа № 8 з українською і російською мовами навчання. Новизна полягала в тому, що була зроблена спроба зібрати з різних шкіл учнів-переростків, які не встигали в навчанні, – вони й утворили основний контингент закладу (280 учнів від 3-го по 7-ий клас). В основному це були діти з проблемних, неповних сімей, вкрай занедбані у виховному плані, – діти, які дуже нагадували макаренківських вихованців. Школу розмістили у двох приміщеннях: основну – на нинішній площі Петефі і початкову – на розі цієї площі й теперішньої вулиці Швабської. Стан обох приміщень був далекий від стандартів справжньої школи.

Труднощі полягали в тому, щоб якнайшвидше сформувати учнівський і вчительський колективи для успішного розв’язання поставлених перед новою школою завдань. Першим директором НСШ № 8 був Михайло Васильович Кошеля (на фото), першим завучем – Михайло Наумович Михайлов. Дует виявився успішним – завдяки поєднанню молодості, енергії, настирливості директора і життєвого досвіду, професіоналізму, інтелігентності та високої культури завуча.

Наступними директорами школи були Петро Іванович Метелешко, Одотя Василівна Опаленик, Зоя Петрівна Гвардіонова, Георгій Георгійович Суран, Юрій Петрович Дзем’юк, Володимир Михайлович Івашкович, Людмила Володимирівна Шабаліна, Василь Васильович Гиндрюк, Ярослав Юрійович Кирлик. Тепер школу очолює Лариса Іванівна Мигалина.

Ядром учительського колективу, що швидко формувався в дуже складних умовах, стала група випускників УжДУ: Суран Г. І., Литвинова К. А., Ковалевська М. П., Гуснай М. М., Шеверя М. В., Корнєєва Т. В, Гвардіонова З. П., Гуденко А. І., Рожко О. М., Пчолинський Й. М., Шершун В. П., Завадяк І. П., Чорі Г. С., Жменяк П. П., Лавкай І. М.

До середнього за віком покоління вчителів належали: Григор’єва Р. П., Майданченко О. Ф., Литвинова М. І., Лисицина К. О., Смирнова Н. О., Перепелиця М. І., Ковалевська П. П., Тедеєва О. Я., Майор О. Д.

Справжніми ентузіастами своєї справи були вчителі початкових класів: Свистак Р. Ф., Добош Е. П., Мазняк В. Д., Бондоренко Г. І., Рижковська А. А., Тимохова О. Д., Пахомова О. В., Олександрова Л. П., Скрябіна З. О., Саморукова А. П., Бойник А. А.

Бібліотекарем була дуже освічена, інтелігентна людина Зданевич А. М.

Через деякий час у школу № 8 прийшли працювати Свид І. П., Іванюсь О. Є., Тронь С. М., Дегтярова Г. І., Труніна Л. М., Марко Е. В., Марко П. П., Мешкова М. К., Лящук С. А., ще пізніше – Шталь Г. Д., Биканова С. П., Моторна В. С.

Особливістю нової школи було те, що всі учні були переростками: у п’ятому класі навчалися діти, які мали 12-13 років, у шостому – 14-річні, у сьомому-восьмому класах – діти віком 15-16 років. Ці діти не вміли читати і не бажали вчитися. Занедбані в педагогічному плані, учні звикли до порушень дисципліни і не реагували на дисциплінарні покарання. Всі ці обставини вимагали від учителів постійних пошуків нових шляхів, неординарних підходів, способів і прийомів роботи з важким контингентом. Складність роботи полягала ще й у тому, що навчання було українською та російською мовами. Наприклад, у 7-А класі всі предмети викладалися російською мовою, а в 7-Б класі – українською мовою, тож учителі впродовж дня змушені були кілька разів змінювати мову викладання навчального матеріалу. Додатковим та індивідуальним урокам приділялася особлива увага, адже учні мали низький рівень знань, а вчителям необхідно було виконувати вимоги навчальних програм.

Багато учнів-переростків стояли на обліку в міліції через крадіжки та інші правопорушення – тому у виховній роботі школи став важливим постійний зв’язок із батьками. Вчителі відвідували сім’ї дітей майже щодня, викликали до школи (до директора, на педраду тощо). Дирекція школи інформувала батьків про найменші успіхи учнів у навчанні та поведінці, а також звертала увагу на проблеми, де вкрай необхідна була допомога батьків. Така робота поступово, але неухильно сприяла зацікавленню дітей навчанням, зростанню дисципліни, зменшенню кількості пропусків уроків.

Зробити школу потрібною і цікавою для дітей – таким було першочергове завдання педколективу нового закладу. Тут відзначалися пам’ятні дати, державні свята, до них ретельно готувалися. Відбувалися загальношкільні вечори, на які часто запрошували батьків учнів.

Від перших днів створення закладу почали працювати спортивні секції (керівники – Пчолинський Й. М., Завадяк І. П.), була організована художня самодіяльність (керівник Чорі Г. С.), військова підготовка для юнаків (учитель Шершун В. П.). Запрацював клуб інтернаціональної дружби «Мир», який заснував Іван Миколайович Лавкай, учитель англійської мови. Проводилася велика дослідницька, пізнавальна, патріотично-виховна робота. Це стало яскравою сторінкою історії школи. Велося активне листування зі школярами Угорщини, Польщі, Румунії, НДР, В’єтнаму, Куби та багатьох інших країн. У листах діти розповідали про свої мрії, про навчання тощо.

Згодом НСШ № 8 стала СШ № 8 з російською мовою навчання. Поступово склад учнів змінився – переростки закінчили школу і класні колективи за віком стали однорідними. Це сприяло якісній навчально-виховній роботі й успішному розвитку закладу.

Хочеться зазначити, що навіть у тих складних умовах, у яких школа починала свою історію, ми мали хороші здобутки. Із закладу вийшли відомі сьогодні в місті, області, країні люди, якими пишаємося. Це Світлана Митряєва – директорка інституту стратегічних досліджень, Сергій Коцалап – пластичний онкохірург (м. Дубни), Лілія Мешкова – заступниця головного лікаря обласної лікарні ім. Новака, Тетяна Максимова – ведуча Закарпатського обласного телебачення, Валерій Бахтєєв – чемпіон області з гімнастики, Володимир Суханов – кандидат наук (Центр космічних досліджень).

Труднощі, з якими зустрілася школа на першому етапі свого існування, і гостре бажання подолати їх, згуртували вчителів, сформувавши дуже міцний, дружний, стійкий колектив, здатний успішно розв’язувати поставлені перед ним завдання.

У 1983 році СШ № 8 перейшла до нового приміщення на вулиці Академіка Корольова, 4. На той час директором був Володимир Михайлович Івашкович. Почався новий етап розвитку закладу, нова сторінка з новими успіхами і труднощами.

Серед педагогів нашої школи є своєрідні рекордсмени з одним-єдиним записом у трудовій книжці – вчитель школи № 8. Це Інна Петрівна Свид, Марія Василівна Шеверя, Лариса Іванівна Мигалина, Алла Григорівна Фантич. Підтримують традиції кузні кадрів Ірина Павлівна Сірко, Катерина Михайлівна Романиченко, Інна Петрівна Шаркадій – викладачі ЗІППО, Алла Микитівна Майдан, Надія Михайлівна Дворак, Наталія Михайлівна Шляхта – працівниці управління освіти Ужгородської міської ради. Майя Григорівна Карпушина, Ірина Миколаївна Васильєва, Марія Юріївна Зейкан, Олександра Василівна Садова стали заступницями директорів у навчальних закладах міста. Тетяна Дмитрівна Артьомова – заслужена вчителька України.

За 60 років у школі відбулося 57 випусків учнів 9–11-х класів. Випускників нашої школи можна побачити всюди: у вищих навчальних закладах, у відомих клініках, на телебаченні, радіо, у пресі. Школа пишається своїми випускниками – Володимиром Шкобою, Володимиром Бобковим, Лізою Іванців, Русланом Сентипалом, Юрієм Кіршенбаумом, Аленом Пановим, Валентином Штефаньом. А скільки серед наших випускників педагогів, які працювали чи працюють у вишах і школах! Це Валентина Варга, Світлана Хиля, Олена Фабіан, Ольга Небесник, Станіслав Бойко, Ольга Брильова, Семен Хлибов, Квітослава Демидчук.

За час існування школа стала найбільшою в Закарпатській області за кількістю учнів. 60 років минуло відтоді, як посадили деревце – маленьке, ніжне і тендітне. Воно з тих пір міцніє, росте, розквітає. Кожна гілочка того дерева – це методичні об’єднання вчителів-предметників нашої школи. Дерево набирає сили з року в рік, живиться традиціями, дарованими тисячолітньою історією нашого народу.

ЗОШ № 8 – це школа успіху, у 2006 році вона стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 найкращих шкіл України» в номінації «Школа педагогічного пошуку». У 2014 році школа отримала свідоцтво про атестацію, видане Закарпатською обласною державною адміністрацією.

Станом на 1 вересня 2016 року в Ужгородській загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів № 8 працює 80 учителів-професіоналів, які допомагають здобувати знання 1172 учням школи. Ми пишаємося здобутками учнівського і педагогічного колективів. Наприклад, у 2015–2016 н. р. на ІІ етапі Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад наші учні здобули 43 призові місця, 5 призових місць – на ІІІ етапі і 7 призових місць – на конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів – членів ЗакМАН. Шкільна команда ЮІР перемогла в обласному огляді-конкурсі загонів юних інспекторів дорожнього руху (керівники – Джуган Н. В., Бережанська Ю. І.). У жовтні 2016 року команда школи (керівник – учитель правознавства Ситько Р. Б.) виборола ІІІ місце у Всеукраїнському турнірі юних правознавців.

Шкільне життя вирує, не стоїть на місці, щороку оновлюється учнівський колектив, а вдячні вихованці не забувають про вчителів, які все своє життя присвятили школі, – спілкуються з ними, запрошують на шкільні свята.

Газета "Ужгород", №43 , 2016 р

  

 

 

Вік зрілості і дух молодості у царстві юності

(до 40-річчя школи)

Скільки 6 тобі не було, а переступиш поріг школи — трепетно стає на серці, б'ється воно прискорено, ніби перед екзаменом. Мабуть тому, що сповна значимість своєї школи осягаєш тоді, коли самостійним опиняєшся за її дверима на стежці в люди. Аж тоді приходить розуміння старанності, з якою вели тебе до неї вчителі, навчаючи грамоті, прихиляючи тобі світло знань. Ціну тому неможливо скласти — то не матеріальний вимір. Хіба виспівати гаму почуттів!?

 

Уявляєте, який то хор був би, заспівай усі разом нинішні та колишні учні Ужгородської загальноосвітньої школи № 8 І-ІІІ ступенів їй «Многая літ, благая літ!».

 

Восьма у ці дні відзначає своє 40-річчя. Але хіба про школу скажеш — ювілярка? То царство дитинства юності! У ньому свої відомі імена, особистості. Історія і сучасність — нерозривно.

 

 

 

Школа заснована наказом міськвно м. Ужгорода в серпні 1956 року як неповна середня. У рік відкриття навчалось у 3-7 класах 280 дітей. Першим директором призначений Михайло Васильович Кошеля.

 

Початок роботи був дуже важким. Хтось із дітей почувався ображеним переводом в іншу школу, хтось радів, що його прийняли хоч тут. Отож не раз перешкоджали вести заняття, зривали уроки. Багато вчителів, прочекавши в черзі за роботою 3-5 років, через півтора-два місяці покидали школу. Нерідко директорові доводилося сидіти на уроці то в одному класі, то в іншому.

 

Тоді тут усе було вперше. Перші вчителі: Катерина Василівна Лисицька — математик, Георгій Георгійович Суран — фізик, Михайло Іванович Перепелиця — історик та інші з перших двох десятків педагогів. Чимало можна почути про кожного викладача, про його педагогічну майстерність, ентузіазм, наполегливість, силу характеру і витривалість. Вони приймали нетрадиційні рішення, вміли виконати будь-яке педагогічне завдання.

 

І діти пригорнулися до школи. Вони побачили в учителях своїх союзників, помічників, старших порадників.

 

До наступного навчального року вже набрали учнів для першого і другого класів. А через рік, у 1960 р., — перший випуск. Г. Г. Суран, класний керівник, дав путівку в життя 25 учням. У другого випуску 15 старшокласників класною дамою була ще зовсім юна, одна з найчарівніших учительок Марія Василівна. Шевера.

 

Характерною особливістю школи з перших днів була її багатонаціональність: українці, росіяни, угорці, євреї, поляки, словаки. Тому й заснував Іван Миколайович Лавкай КІД — клуб інтернаціональної дружби. Проводилась велика дослідницька, пізнавальна, патріотично-виховна робота.

 

Пройшли десятиліття — становлення, труда, пошуку. Видно результати. А все ж то залежить від фахового рівня педколективу. Який він тут?

 

Тільки в минулому навчальному проатестовано 28 педагогів. Звання вчителя-методиста одержали директор школи В. В. Гиндрюк, вчитель математики І. П. Свид, звання старшого вчителя — заступники директора по навчально-виховній роботі Н. М. Дворак, Л. В. Куля, вчителі Л. М. Хлибова, Л. А. Гамерман, Н. Є. Лазар. Спеціалістами вищої категорії стали вчителі А. І. Цугорко, Г. П. Пігаліцина, М. В. Шевера, Г. Ф. Діденко, Л. О. Тураній, І. А. Кримова.

 

Активно працювали вчителі над розробкою варіативних програм, які успішно пройшли

 

ліцензування при міському відділі освіти. За цими програмами займаються найсильніші учні.

 

Вже кілька років підряд школа завойовує призові місця на предметних олімпіадах. Зокрема, здобули друге загальнокомандне (після Ужгородської гімназії) серед шкіл міста і перше — серед усіх загальноосвітніх шкіл. 16 учнів відстоювали честь Ужгорода на обласних олімпіадах, а троє з восьмої були учасниками загальноукраїнських, де зайняли призові місця. Мариненко Євген здобув право безекзаменаційного вступу до вузу.

 

Відома восьма загальноосвітка й аматорською активністю, юними талантами. На міському огляді художньої самодіяльності за виконання естрадної пісні Катя Нікітіна визнана найсильнішою, а Ліза Іванців вийшла на друге місце. В призерах хор молодших школярів, яким керує С. М. Фрінцко, вокальний ансамбль «Джерельце» (керівник Т. М. Жупанин). Театр народних традицій «Масленица» (керівники А. В. Годинка, Е. І. Чепур).

 

Найсильнішими в місті серед ровесників визнані баскетболісти; другими стали хлопці у прикладних видах спорту на змаганнях допризовної молоді.

 

Та повернемося до основного — рівня знань, які дає восьма школа. У минулому навчальному році вона випустила вісім медалістів. Анастасія Бачинська, Ганна Галів, Тарас Зарева, Наталія Лошак, Антон Міщенок, Олександра Назарова нагороджені золотими  медалями, Олександр Рогов та Ярослав Чаварга — срібними. Всі вони стали студентами різних вузів України.

 

До речі, взагалі за оглядовий період з медалями школу закінчили 60 учнів.

 

Усі до одного поступили у вузи із першого разу. Значить, не «дуті» були медалісти, а за труд заслужено нагороджені. Цікава і промовиста ще одна цифра: із 65 цьогорічних випускників 45 уже навчаються у вищих учбових закладах.

 

Школі 40 років. За цей час відбулося 35 випускних вечорів. Їх відсвяткували понад 1600 юнаків і дівчат. Багатьох із них поєднують міцні і надійні почуття дружби, товаришування. Більше 40 колишніх учнів між собою поєднали свої долі, ставши на рушничок щастя. Утворюються вже учнівські династії. Наприклад, з окремих сімей навчається третє покоління.

 

Цей загальноосвітній заклад успішно функціонує завдяки багатогранній і самовідданій праці педагогів. Хіба всіх їх перерахуєш? Повторюсь тільки, що є тут заслужені, всіма шановані, відмінники народної освіти. хтось свій професіоналізм підвищував на науковій основі, хтось ріс до рангів керівних, а хтось і без титулів, але не менш сумлінно і старанно трудиться й любимий школярами. Кожний по-своєму і всі разом докладають свою працю, щоб сіялося добре, розумне. вічне.

 

Школа по праву гордиться своїми випускниками, серед яких Світлана Мітряєва, Володимир Шкоба, Володимир Бобков, Лілія Мешкова, Ілля Шенбергер і багато інших, сьогодні відомих і шанованих людей. І радіє тому, що у ній працюють її колишні учні О. Л. Карасьова, С. А. Хиля, Н. Я. Боднарчук. Е. В. Чучка, О. В. Кіш, О. О. Брильова.

 

40 років. Це пора зрілості, усталених традицій, нових звершень.

 

Щасти ж тобі у всьому і завжди, Ужгородська восьма школо! Примножуй свої ювілеї, радій новим успіхам! Будь завжди щасливим царством юності. Із 40-річчям тебе!

Ольга Овчинникова.

 

«Молодь Закарпаття – реформа»

 

№ 3896

 

5.10.1996 р.

 

Пошук на сайті
Гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія
Конт. дані школи

88009, м. Ужгород, Закарпатська область, вул. Ак. Корольова 4, тел. (0312) 662920, email:uzhoctavaschool@gmail.com

Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Найближчі свята
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні ресурси
каталог сайтів
Освітній портал
Каталог MyList.com.ua
Украинский портАл
Погода на сьогодні

Copyright Кабінет_46 © 2019
Використовуються технології uCoz